Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę? Zadbaj o swoje finanse już dziś!

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę, jesteś w trakcie kariery zawodowej, czy też zbliżasz się do wieku emerytalnego, ważne jest, aby ze sporym wyprzedzeniem zadbać o swoje finanse i zaplanować emeryturę. Może Ci się wydawać, że wystarczą składki ZUS, oraz regularnie gromadzenie pieniędzy z wypłaty na koncie oszczędnościowym. Chociaż prawdą jest, że według statystyk ZUS ponad 90% emerytów otrzymuję świadczenia emerytalne z systemu państwowego, w praktyce każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę, że takowa emerytura może okazać się jałmużną.

Na szczęście oszczędzanie pieniędzy na emeryturę nie ogranicza się jedynie do wymienionych opcji! Możesz zadbać o swoje finanse już dziś i zacząć cegiełka po cegiełce pracować na swoją prywatną emeryturę, we własnym zakresie, w czym w profesjonalny sposób pomoże Ci doradca emerytalny. Oto więcej informacji na ten temat.

Realia publicznego systemu emerytalnego

Myślenie o emeryturze jest trudne. Rzeczywistość wymaga jednak refleksji, a im szybciej zostaną podjęte decyzje, tym lepiej. Chociaż emerytury publiczne w Europie, w tym w Polsce przechodzą proces zmian, czego dowodem jest na przykład Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wprowadzone w 2012 roku, wciąż nie jest rozwiązanie, którego byśmy oczekiwali.

W przypadku Polski emerytura publiczna oparta jest o system repartycyjny, tj. są one wypłacane ze składek osób pracujących. Istnieje jednak fakt, który budzi duże obawy: średnia długość życia jest wyższa, a liczba urodzeń spada. Niektóre z już wprowadzonych rozwiązań to próby podwyższenie wieku emerytalnego (obecnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, ale przypominamy, że w latach 2003-2007 wiek emerytalny był wyższy), czy konieczność przepracowania minimum 20 lat w przypadku kobiet, lub 25 lat w przypadku mężczyzn, aby otrzymać minimalną emeryturę.

Weź sprawy w swoje ręce i zadbaj o swoją przyszłość

W związku z powyższym nie ma innego wyjścia, jak wziąć sprawy w swoje ręce, aby uzupełnić świadczenia otrzymywane od rządu i móc utrzymać pożądany poziom życia i cieszyć się w pełni emeryturą. Rozwiązaniem ze szczęśliwym zakończeniem tej kluczowej w życiu kwestii jest odkładanie na emeryturę prywatnie, w czym pomoże Ci doradca emerytalny.

Prywatna emerytura — czyli najbezpieczniejszy sposób na zapewnienie sobie godnej starości

Oszczędzając na starość w ramach prywatnej emerytury. Jest to jeden ze sposób. Co można zrobić jeszcze? Warto umiejętnie łącząc na przykład oszczędzanie, inwestycje, dochody pasywne, prywatne plany emerytalne, oraz wiele innych źródeł dochodów. Możesz stworzyć plan finansowy, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb, celów i wyjątkowej sytuacji.

Oczywiście poświęceń kilkudziesięciu procent pieniędzy z wypłaty na oszczędzanie i inwestycje będzie wymagało pewnych wyrzeczeń w stylu życia. Jednak robiąc to dzisiaj, będziesz mieć większe szanse na życie w stylu, jakiego pragniesz w przyszłości. Motywacją niech będzie jednak fakt, że prywatna emerytura statystycznie zapewnia dużo wyższe zwroty. Co więcej, w ramach prywatnej emerytury możesz zaplanować dziedziczenie swoich oszczędności, przekazując wszystkie zgromadzone pieniądze swoim bliskim. W przypadku państwowego systemu emerytalnego takie możliwości są bardzo ograniczone.

Jak zacząć odkładać we własnym zakresie?

Jak do tej pory, wszystko w teorii brzmi pięknie, ale jak zacząć działać? W końcu dla przeciętnego Kowalskiego, zrozumienie wszystkich dostępnych instrumentów finansowych, oraz potencjału i ryzyka z nimi związanymi może przyprawiać o ból głowy. Dlatego warto wiedzieć, że w planowaniu planu emerytalnego od podstaw pomoże Ci prywatny doradca emerytalny, który zna wszelkie trendy rynkowe.

W czym pomoże Ci doradca emerytalny?

Doradca kredytowy pomoże Ci opracować najbardziej efektywny plan odkładania na emeryturę, w oparciu i najbardziej opłacalne obecnie instrumenty finansowe. Doradca służy także jako mentor, który analizuje i dokonuje przeglądu strategii emerytalnej, aby utrzymać ją na właściwym torze. Możesz liczyć, że doradca emerytalny zajmie się między innymi następującymi kwestiami:

  • Przeanalizuje obecną sytuację finansową, w tym oszczędności, inwestycje, dochody i wydatki,
  • Dobierze strategie inwestycyjne, dostosowane do Twojego profilu ryzyka i celów emerytalnych. Zadba także o dywersyfikację portfela,
  • Pomoże Ci w optymalizacji podatkowej. Istnieje wiele kruczków, ulg i odliczeń podatkowych. Są to między innymi takie jak IKE czy IKZE, o których człowiek może nie zdawać sobie sprawy.

Sposoby odkładania na emeryturę

Dużą popularnością cieszą się obecnie fundusze inwestycyjne, czyli kolektywne fundusze. Fundusze, w których pieniądze wielu inwestorów są zbierane i inwestowane przez profesjonalistów. Inną opcją są akcje i ETF-y, czyli bezpośrednie inwestowanie w akcje firm. Godne polecenia są także obligacje skarbowe i korporacyjne, które znane są z tego, że są stabilne, choć mają niskie zwroty. Podobną jest w przypadku kont oszczędnościowych i lokat terminowych. Nie można też zapominać o klasykach, takich jak nieruchomości, czy złoto, które są bezpieczną przystanią, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji.


Sprawdź inne naszej strony, które pomogą Ci w planowaniu emerytury:

Kontakt z doradcą

Umów konsultację

Sprawdź wolne terminy i umów się na konsultację telefoniczną, konsultację online lub spotkanie osobie z naszym doradcą

konsultacja
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, są one przechowywane na Twoim urządzeniu i umożliwiają poprawne funkcjonowanie witryny. Korzystając dalej z serwisu, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookies na Twoim urządzeniu.