Jak odkładać na emeryturę w Polsce?
Pojawiające się w mediach informacje nie są pozytywne — specjaliści szacują, że emerytury, które już teraz nie są najwyższe, w najbliższych latach będą jeszcze tracić na wartości. Wiele młodych osób nie zastanawia się nad tym, jak w podeszłym wieku, gdy nie będą już zdolni do pracy zarobkowej, poradzi sobie z finansami osobistymi. To poważny błąd. Warto już teraz zastanowić się nad tym, jak zapewnić sobie stabilność finansową na jesień życia.
Oszczędzanie na emeryturę — kiedy warto zacząć?
Wielu osobom czas emerytury kojarzy się z zasłużonym wypoczynkiem i długo oczekiwanym czasem spokoju i relaksu. Jednak aby było to możliwe, jak najwcześniej warto zadbać o swój finansowy spokój. Nie ma się co bowiem oszukiwać — na wysokie emerytury, pozwalające na godne i spokojne życie będą mogli liczyć tylko nieliczni. Polacy w dalszym ciągu mają spore problemy z oszczędzaniem. Warto dołożyć wszelkich starań, by to zmienić. Im wcześniej zadbamy o rozpoczęcie odkładania pieniędzy na przyszłość, tym większe bezpieczeństwo finansowe nas czeka. Dzięki temu, gdy przyjdzie jesień życia i niezdolność do pracy nie będzie potrzeby porzucania dotychczasowego stylu życia. Jest kilka sposób dodatkowego odkładania na emeryturę. Warto się z nimi zapoznać i wybrać ten, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom i preferencjom.
Prywatna emerytura — co warto wiedzieć?
Emerytura może być nie tylko powszechna. Może być też prywatna. W takim przypadku środki pieniężne na jesień życia gromadzone są na jednym z produktów emerytalnych. Wysokość takiej emerytury zależna jest od wielu czynników, głównie od zapobiegliwości oszczędzającego oraz odpowiednio wcześniej podjętych przez niego działań. Możliwości inwestowania w prywatną emeryturę jest sporo. W kwestii prywatnej emerytury zachęcamy do skorzystania z emerytalnego kalkulatora, który wskaże, ile można zaoszczędzić w prywatnym planie emerytalnym.
Biorąc pod uwagę IKE, IKZE czy nawet PPK to dobra forma funduszy inwestycyjnych, z których można korzystać, jednak należy również liczyć się z tym, że inwestycja w takie formy lokowania pieniędzy na emeryturę wiąże się z pewnym ryzykiem inwestycyjnym. To ryzyko można jednak zmniejszyć — dobrym sposobem jest m.in. dywersyfikacja, czyli inwestycja środków w różne fundusze i ich cykliczne wypłaty.
Chcąc zapewnić sobie prywatną emeryturę gwarantującą spokojne życie, warto zastanowić się nad wyborem dobrego produktu emerytalnego. Przy wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- preferencje podatkowe,
- opłaty za otwarcie i prowadzenie produktu emerytalnego,
- sposób zarządzania produktem emerytalnym,
- sposób lokowania pieniędzy,
- potencjalne zyski.
Zanim zaczniemy korzystanie z danego produktu emerytalnego, warto dokładnie zapoznać się z zasadami jego działania. To pozwoli w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a także pozwoli utwierdzić się w przekonaniu, czy dany produkt emerytalny jest dla nas najodpowiedniejszy. Natomiast, jeśli pojawiają się wątpliwości, bądź dodatkowe pytania, warto skorzystać z usług profesjonalnego prywatnego doradcy emerytalnego, z którym po konsultacji będzie można stworzyć plan emerytalny czy też pozyskać kilka cennych wskazówek, dzięki którym pogłębimy wiedzę w kwestii odkładania na emeryturę.
W jaki sposób można zaoszczędzić na emeryturę?
W większości przypadków emerytury ZUS będą zbyt niskie, aby emeryt mógł żyć na jesieni życia godnie i spokojnie. Na szczęście myśląc odpowiednio wcześnie o przyszłości, można zapobiec obniżeniu standardów życia po zakończeniu życia zawodowego. Opcji oszczędzania na emeryturę jest kilka, warto zatem zastanowić się, która w danym przypadku będzie najlepszym wyborem.
Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie na przyszłość dodatkowych środków finansowych jest skorzystanie z PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe). Dzięki temu każdy pracownik z własnej pensji (miesięcznie 2-4% wysokości wypłaty) i środków pochodzących od pracodawcy (ten dokłada od 1,5 do 4% pensji pracownika) każdego miesiąca gromadzi kapitał na przyszłą emeryturę. Do PPK pieniądze dokłada również państwo. Corocznie jest to premia w wysokości 250 zł.
Poza PPK na emeryturę można oszczędzać, korzystając ze specjalnych funduszy inwestycyjnych.
Jak odkładać na emeryturę w Polsce? Inne sposoby
IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) daje możliwość nieopodatkowanego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Środki zgromadzone na IKE można wypłacić przed emeryturą, jednak należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku w wysokości 19% wartości zgromadzonych środków. Na IKE rocznie można wpłacić nie więcej niż 15 000 zł. Po śmierci właściciela konta środki na nim zgromadzone są dziedziczone;
IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) jest dobrowolne i to posiadacz decyduje o tym, jaka kwota miesięcznie na nie wpływa. Są jednak pewne ograniczenia corocznej wysokości wpłat, o czym należy pamiętać. Środki zgromadzone na IKZE można odliczać od podstawy opodatkowania podatku od dochodów. W wielu przypadkach będzie to znaczna ulga podatkowa. Pieniądze z konta są dziedziczne, jednak spadkobierca musi spełnić jeden warunek — jest zobowiązany do uregulowania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% wartości środków zgromadzonych na IKZE.
Odpowiednio wcześnie opracowany plan oszczędzania na emeryturę pozwoli zachować bezpieczeństwo finansowe na jesień życia. Wówczas emeryt, zamiast martwić się o to, z czego zapłaci rachunki i się utrzyma, będzie mógł cieszyć się spokojem i wolnością, skupiając się na swoich przyjemnościach, a nie ciągłej walce o przetrwanie.
Kontakt z doradcą
517 10 10 11
bok@emeryturywpolsce.pl
Umów konsultację
Sprawdź wolne terminy i umów się na konsultację telefoniczną, konsultację online lub spotkanie osobie z naszym doradcą
konsultacja